Chrapanie u mężczyzn: mąż, chłopak, partner chrapie – przyczyny i rozwiązania

Głośne dźwięki wydawane podczas snu powodowane utrudnionym przepływem powietrza znane także jako chrapanie bardziej powszechnie występują u mężczyzn niż u kobiet. Przeważnie, druga połówka uświadamia sobie ten problem dopiero, gdy zostanie on zaobserwowany przez żonę, czy partnerkę, która często we frustracji odlicza stracone godziny snu.

Powszechne przyczyny chrapania u mężczyzn

Podczas snu, mięśnie nosa i gardła wpadają w stan odprężenia. Z tego powodu podniebienie miękkie w gardle ma tendencję do wibrowania podczas oddechu. Jeżeli połączymy to z dodatkowymi utrudnieniami na drodze przepływu powietrza, powstaje głośny charakterystyczny i dobrze nam znany dźwięk. U mężczyzn jego natężenie jest większe, a co za tym idzie stanowi większą przeszkodę dla snu żony lub partnerki. Na szczęście nie jest to sytuacja bez wyjścia. Co więc powoduje chrapanie u mężczyzn i jak z nim walczyć?

chrapanie u mężczyzn: chrapiący mąż

Problemy z nosem a chrapanie

Jedna z bardziej oczywistych przyczyn to niedrożność nosa. Może ona występować z różnych powodów takich jak krzywa przegroda nosowa, polipy w nosie, czy nawet intensywny sezonowy katar alergiczny.

Niedrożność gardła

Obok problemów z nosem, może występować niedrożność gardła. Kiedy tak się dzieję, powodowane jest drganie tkanek miękkich. Niedrożność gardła może występować m.in. z powodu nadmiernej akumulacji tkanki tłuszczowej pod błoną śluzową gardła, lub przez zapalenie i powiększenie migdałków.  

Obturacyjny bezdech senny a chrapanie

To jedna z poważniejszych przyczyn chrapania – choroba, która wymaga konsultacji z lekarzem. Występuje ona częściej u mężczyzn, dlatego warto o niej wspomnieć. Jak sama nazwa wskazuje, cechuje się ona długimi przerwami w oddychaniu podczas snu trwającymi powyżej 10 sekund, powodowanymi zwężeniem lub przyblokowaniem gardła. Często osoba cierpiąca na bezdech będzie budzić się w nocy tylko po to, aby zaczerpnąć powietrza. Wart odnotowania jest fakt, że problem ten częściej pojawia się u osób otyłych, co prowadzi nas do następnej popularnej przyczyny chrapania u mężczyzn.

Otyłość i chrapanie często idą w parze

Brak aktywności fizycznej, nadmierne gromadzenie tłuszczu, szczególnie w okolicach gardła może być jednym z powodów chrapania przez mężczyznę. Przez niewyćwiczone mięśnie pasaż powietrza często ma na swojej drodze przeszkody, a to powoduje wydawanie dźwięków. Tkanka tłuszczowa wokół szyi powoduje dodatkowe obciążenie, które ma znany już przez nas doskonale wpływ na mężczyznę podczas snu.

Piwo lub inne alkohole przed snem    

Niektórzy mężczyźni mają tendencję do spożywania alkoholu przed snem, “do poduszki” lub “na rozluźnienie”. Napoje z procentami w istocie rozluźniają mięśnie bardziej niż zazwyczaj, tyczy się to także mięśni dróg oddechowych, które w trakcie snu są słabsze, a to powodować może wzmożone chrapanie. Następnym razem warto powstrzymać męża przed tą formą relaksu w trosce o wasz wspólny, lepszy sen.

Nałogowe palenie

Palacze są bardziej podatni na chrapanie. Gdy wdychany jest dym tytoniowy, podrażnia to jamę nosową i gardło. Prowadzi to do zapalenia, które zwęża wnętrze nosa, a za tym idzie gorsza jakość snu i chrapanie.

Pośród innych przyczyn powodujących chrapanie u mężczyzn można wymienić m.in. stres, nadciśnienie, problemy z gospodarką hormonalną, czy też starzenie. Jeżeli podejrzewasz u swojego mężczyzny którąś z poważniejszych przyczyn wymienionych w artykule, na przykład bezdech, czy poważniejsze problemy z nosem lub gardłem, zalecana jest konsultacja z lekarzem.

Co na chrapanie u mężczyzny?

Jeżeli chrapaniu winne są ponadprogramowe kilogramy, przekonaj męża do regularnych ćwiczeń i zdrowszego odżywiania. Wraz z chrapaniem odejdzie szereg innych potencjalnych problemów powodowanych przez otyłość takich jak zbyt wysokie ciśnienie i inne dolegliwości kardiologiczne. Jeżeli winny jest alkohol przed snem lub nałogowe palenie, warto mieć argument chrapania jako kolejny, aby przekonać mężczyznę do wyrobienia lepszych nawyków. Jest także szereg czynności, które można podjąć “od zaraz”, aby przybliżyć się do (w końcu) przespanych nocy.

Gdy winny jest zapchany nos, warto sięgnąć po inhalację lub roztwór soli morskiej. Mało mówi się o samej pozycji spania, która również może pomóc rozwiązać problem. Mężczyzna chcący pozbyć się chrapania powinien spać na boku, gdyż jest to najbardziej “przyjazne” ułożenie w jego sytuacji. Na rynku znajdziemy też rozmaite produkty, specjalne opaski, klamry na nos, aerozole, specjalne poduszki ortopedyczne oraz tabletki o naturalnym składzie, które gwarantują redukcję problemu już pierwszej nocy po zastosowaniu.