Poduszka ortopedyczna przeciw chrapaniu – opinie i porady

Najpowszechniejszym celem stosowania poduszek ortopedycznych jest niwelowanie bólów kręgosłupa w odcinku szyjnym i lędźwiowym, a także spełnianie wielu innych pożytecznych funkcji. Do jednej z nich należy ochrona użytkownika przed chrapaniem. Projekty tego typu poduszek opierają się na ścisłych wytycznych zalecanych przez ortopedów, dzięki czemu zapewniają bezpieczeństwo i wsparcie podczas snu. Jeżeli poduszka ortopedyczna jest prawidłowo dobrana, może bardzo skutecznie korygować niewłaściwe ułożenie ciała i ułatwiać lepszy sen.

kobieta na poduszce

Zastosowanie poduszek ortopedycznych

Dawniej poduszki ortopedyczne produkowane były przede wszystkim z włókien i pianek syntetycznych. Obecnie na rynku dostępne są również nowocześniejsze modele, wykonane z materiałów bardziej elastycznych i znacznie wrażliwszych na ciepło. Dzięki odpowiedniej konstrukcji mogą one nie tylko dostosowywać się do kształtu korpusu użytkownika, ale również zapamiętywać tę formę.

Poduszka ortopedyczna z pamięcią kształtu polecana jest zarówno osobom chrapiącym, jak i cierpiącym na bóle kręgosłupa. To najlepsze rozwiązanie dla pacjentów zmagających się z chrapaniem kompensacyjnym, nieposiadającym chorobowego podłoża. Poduszek ortopedycznych nie powinni natomiast stosować pacjenci cierpiący na zawroty głowy w pozycji leżącej oraz bezdech senny, a także przechodzący rekonwalescencję po operacji kręgosłupa. Lecznicze działanie poduszek ortopedycznych pozwala jednak na złagodzenie wielu innych dolegliwości, w tym bezsenności, refluksu, problemów z oddychaniem i krążeniem krwi, a także bólem szyi i pleców. Ceny poszczególnych produktów wahają się od kilkudziesięciu do nawet tysiąca złotych. Zazwyczaj na ostateczny koszt wpływ ma ilość funkcjonalności oraz poziom zaawansowania technologicznego. Poduszka przeciw chrapaniu może być stosowana zarówno w profesjonalnych klinikach, jak i warunkach domowych, jako sposób na chrapanie.

Działanie poduszek na chrapanie

Nowoczesne poduszki ortopedyczne powstają w oparciu o wieloletnie testy i analizy. Wyniki tych badań wykazały jednoznacznie, że wraz z modyfikacją pozycji ciała możliwe jest całkowite wyeliminowanie lub znaczące ograniczenie chrapania. Najnowsze modele dostępne na rynku wyposażane są w system wewnętrznych czujników i mikrofonów. Nieprzerwanie rejestrują one dźwięki wydawane przez użytkownika podczas snu, a także stale monitorują ułożenie głowy na poduszce. W przypadku odnotowania odgłosów chrapania, specjalne komory powietrzne automatycznie i bezdźwięcznie wypełniają się. Wówczas pozycja głowy na poduszce ulega delikatnej i nieprzerywającej snu zmianie pozycji, dzięki czemu zwiększa się dystans pomiędzy gardłem, a językiem.

W ten sposób drogi oddechowe udrażniają się, co w konsekwencji prowadzi do redukcji chrapania. Jeżeli za pierwszym przemieszczeniem zamierzony efekt nie zostanie osiągnięty, poduszka przeciw chrapaniu stopniowo zmienia ułożenie głowy również w innych możliwych kierunkach. W ten sposób poszukuje odpowiedniej pozycji aż do skutku, czyli momentu ustania chrapania lub jego dostatecznego zredukowania.

Dopasowanie poduszki przeciw chrapaniu

Poduszka na chrapanie powinna być odpowiednio dopasowana pod względem wysokości. Jej rozmiar należy dobrać do szerokości ramion użytkownika, ponieważ w przeciwnym wypadku może wystąpić nasilenie dolegliwości bólowych lub zaburzeń snu. Odpowiednie dopasowanie wysokości poduszki do budowy ciała możliwe jest dzięki specjalnym, wyjmowanym wkładkom ze sprężystej pianki.

Zazwyczaj tego typu poduszka posiada specyficzny, zakrzywiony kształt, który w odpowiedni sposób dostosowuje się do głowy, szyi oraz ramion użytkownika śpiącego na plecach lub boku. Zapewnia również podparcie dla odcinka szyjnego kręgosłupa, odciążając mięśnie i rozluźniając nacisk pomiędzy kręgami. Dzięki temu podczas użytkowania nie jest odczuwalny żaden dyskomfort, a przemyślana konstrukcja ułatwia użytkownikowi zaśnięcie i zapewnia optymalną wygodę we śnie. Opinie na temat stosowania poduszek ortopedycznych są bardzo korzystne, czego dowodem mogą być wyniki licznych testów oraz badań przeprowadzanych w warunkach domowych. U użytkowników poduszki odnotowano redukcję chrapania, przy jednoczesnym zachowaniu właściwych parametrów oddechowych.