Aparat nazębny przeciw chrapaniu (nakładka doustna) – opinie i skuteczność

Aparaty nazębne na chrapanie to specjalne, doustne nakładki stomatologiczne. Celem ich noszenia jest powstrzymanie rozwoju obturacyjnego bezdechu podczas snu, a także zapobieganie chrapaniu. Aparaty tego typu wykonywane są zgodnie z wytycznymi dentystów i ortodontów, zazwyczaj bezpośrednio w pracowniach protetycznych.

Aparat na zęby na chrapanie

aparat na zęby na chrapanie

Aparaty nazębne przeciw chrapaniu opracowane zostały jako nakładki do udrażniania gardła. Składają się one z dwóch odpowiednio uformowanych szyn, połączonych ze sobą mechanicznie. Ich zadaniem jest skuteczne kontrolowanie oraz utrzymanie żuchwy w wysuniętej pozycji podczas snu. Aparat na zęby na chrapanie może zapewnić długotrwałą pomoc w leczeniu bezdechu.

Za przytrzymywanie lub przemieszczanie się żuchwy ku przodowi odpowiadają dwa elementy, które łączą obie szyny aparatu. W ten sposób następuje przeciwdziałanie nadmiernemu przewężeniu dróg oddechowych. Ponieważ prędkość przenoszonego strumienia powietrza ustępuje, powstrzymywany jest także ruch tkanek miękkich. Dzięki temu nie wpadają one w wibrację, odpowiedzialną za charakterystyczny odgłos powstających podczas chrapania.

Przeciwdziałanie chrapaniu z aparatem

Utrudniony przepływ powietrza przez drogi oddechowe jest podstawową przyczyną chrapania. Prowadzi do turbulencji wprawiających języczek oraz podniebienie w drgania, co objawia się charakterystycznym odgłosem. Utrudnienia te mogą być spowodowane osłabieniem mięśniówki gardła, obrzękiem ścian dróg oddechowych wynikającym z alergii lub uciskiem tkanki tłuszczowej na gardło, będącym następstwem otyłości. W takiej sytuacji jedynym skutecznym rozwiązaniem jest umożliwienie pacjentowi oddychania przez usta poprzez rozluźnienie mięśni żuchwy.

Budowa szyn aparatu skutecznie zmniejsza ryzyko powstania problemów zdrowotnych wynikających z bezdechu sennego oraz chrapania. Należą do nich m.in. nadciśnienie, kłopoty z układem krążenia czy nieprawidłowości w pracy serca. Korzystanie z aparatu ogranicza także bezpośrednie następstwa niezdrowego snu, takie jak poranne bóle głowy, uczucie niewyspania oraz ciągły rozwój chronicznego zaburzenia.

Budowa aparatu na chrapanie

Aby aparat przeciw chrapaniu mógł prawidłowo funkcjonować, do jego wytworzenia niezbędne jest zastosowanie specjalistycznego sprzętu pozwalającego na tzw. termoformowanie ciśnieniowe. W tym celu wykorzystywany jest elastyczny materiał termoplastyczny, na przykład akryl. Pozwala on na łatwe wymodelowanie i lepsze dopasowanie gotowego aparatu wewnątrz jamy ustnej użytkownika.

W zależności od potrzeb, aparat na chrapanie może być modelowany nawet kilkukrotnie, dzięki czemu jego ułożenie w ustach może być bardziej optymalne. Zazwyczaj w części przedniej umieszczany jest dodatkowy otwór, który ułatwia przepływ powietrza podczas snu. W przypadku precyzyjnego oraz indywidualnego dobrania szyn przez lekarza, możliwe jest skuteczne pozbycie się problemu chrapania bez kosztownego, długotrwałego leczenia oraz ingerencji chirurgicznych.

Skuteczność i opinie

Przednie przemieszczenie żuchwy za pomocą aparatu nazębnego jest w stanie wspomóc nas w redukcji chrapania.
Nowoczesny aparat na chrapanie nie powoduje wyraźnego dyskomfortu u użytkownika (chociaż trzeba się do niego przyzwyczaić). Pacjent może swobodnie spać na boku oraz wykonywać ruchy w żuchwie, nie raniąc przy tym wewnętrznej strony policzków. Jednocześnie cofnięcie się żuchwy nie jest możliwe, dzięki czemu aparat stanowi skuteczne zabezpieczenie przed chrapaniem.

Nakładka noszona jest jedynie w nocy, przez co w żaden sposób nie ogranicza codziennego funkcjonowania. Liczne badania naukowe potwierdzają efektywność aparatów w terapii przeciw chrapaniu. Należą one również do najczęściej wykorzystywanych urządzeń tego typu. O ich skuteczności świadczyć mogą pozytywne opinie użytkowników. Pokonują oni w ten sposób nie tylko swój problem, ale również przynoszą ulgę we śnie najbliższym osobom.